Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 150 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Wentylowanie pomieszczeń

poniedziałek, 10 grudnia 2012 23:53


Cyrkulacja powietrza jest niezwykle ważna z wielu powodów.

Prędkość powietrza od 0,2-0,5 m/s sprzyja zapewnieniu komfortu cieplnego, a dobra wentylacja powoduje wymianę powietrza na świeże i czyste. To, w jaki sposób odbywa się wentylacja pomieszczeń w jakich żyjemy, ma niebagatelnyy wpływ na nasze życie i zdrowie. Wentylacja jest to wymiana zużytego (zanieczyszczonego) powietrza w pomieszczeniu na czyste, świeże czerpane z zewnątrz (system otwarty).

Jednak wymiana powietrza nie jest zalecana tylko i wyłącznie ze względów estetycznych. Względy estetyczne są również ważne. Wraz ze „zużytym” powietrzem z pomieszczenia wydalane są bowiem różnego rodzaju bakterie i mikroorganizmy, które mogłyby spowodować chorobę. Jeżeli wentylacja nie działa tak jak powinna, w powietrzu gromadzą się nieodprowadzane zanieczyszczenia: wilgoć, zapachy, produkty spalania powstające w gazowych urządzeniach grzewczych i pochodzące z innych urządzeń stanowiących wyposażenie mieszkania lub miejsca pracy.

Powietrze może być również wentylowane w systemie zamkniętym, gdzie jest uzdatniane do ponownego użytku i powraca do pomieszczenia. Prawidłowo działająca wentylacja chroni organizm człowieka przed chorobami np.układu oddechowego, a nawet ma wpływ na stan techniczny budynku (zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza zapobiegając zawilgoceniu, a w efekcie zagrzybieniu tynków). Czy my jako mieszkańcy i użytkownicy domów zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną częścią wyposażenia naszych domów jest ich instalacja wentylacja i jej prawidłowe działanie, a także jej konserwacja? Wydaje się, że często nie wiemy, że żyjemy w środowisku zagrażającym naszemu zdrowiu, a niekiedy nawet życiu. Brak wentylacji jest powodem rozlicznych chorób, a niekiedy nawet śmierci.
Sprawna wentylacja to czyste powietrze
Zła jakość powietrza może mieć tragiczne skutki dla życia ludzi w związku z pracującymi w takich warunkach urządzeniami grzewczymi centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zwłaszcza opalanymi gazem. W przypadku jego braku następuje niepełne spalenie gazu, czego konsekwencją są często zatrucia ze skutkiem śmiertelnym
Wpływ na konstrukcję budynku
Jak brak wentylacji działa na konstrukcję budynku, to zwykle widać gołym okiem. Najbardziej przykrą oznaką złej wentylacji jest pojawianie się pleśni oraz zawilgocenie powierzchni ścian. Tak samo wyglądają miejsca w ościeżnicach okien, w nadprożach oraz w narożach pomieszczeń. Jest to bardzo destrukcyjne działanie obniżające wytrzymałość ścian i znacznie pogarszające ich izolacyjność termiczną. Objawami nadmiernej wilgoci są także zaparowane okna, a także napęczniałe podłogi i drewniane elementy mebli.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Dlaczego świeże powietrze w mieszkaniu jest tak ważne?

poniedziałek, 03 grudnia 2012 1:58

Wzrost cen nie omija również energii. Ceny wynagrodzeń nie rosną już tak szybko, niestety. Dlatego wielu ludzi zastanawia się nad problemem start ciepła w mieszkaniu.
 Najłatwiejszym sposobem jest uszczelnienie okien i drzwi, a także wymiana ich na nowoczesne super szczelne. W naszej wyobraźni wymiana okien poprawi komfort mieszania... rachunki za ogrzewanie również mają być niższe. Jednak po wymianie okien lub drzwi okazuje się zwykle, że komfort wcale nie jest wyższy, a rachunki nie są niższe. Wentylacja w mieszkaniu nie jest odpowiednia. Pierwszym tego objawem jest skraplanie się pary wodnej na oknach, kolejno pojawia się pleśń oraz grzyb na ścianach. Domownicy zaczynają częściej chorować ich samopoczucie jest nienajlepsze. Powietrze zaczyna pachnieć stęchlizną.

Zgadnijcie co się stało po wymianie okien lub drzwi? Dokładnie, wentylacja przestała odpowiednio działać. Spowodowane jest to tym, że za wymianę powietrza w większości budynków mieszkalnych odpowiedzialna jest wentylacja grawitacyjna. Usuwając nieszczelności (w związku z wymianą drzwi lub okien na superszczelne) uniemożliwiamy napływ świeżego powietrza. Powietrze docierało poprzez nieszczelności, szpary pod drzwiami i nieszczelności w oknach, a było usuwane poprzez kratki wentylacyjne w łazience lub kuchni. Uszczelnienie mieszkania pociąga za sobą spadek jakości powietrza występującego w mieszkaniu. Ale na szczęście da się tego uniknąć. Rozwiązanie jest dosyć proste i pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Po pierwsze trzeba zadbać o to żeby docierało do wnętrza świeże powietrze, bez niego nie uda się zachować korzystnego mikroklimatu. Najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z wentylacji grawitacyjnej i montaż wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Niestety nie w każdych warunkach jest możliwy montaż. Dlatego należy skupić się na łatwiejszych, choć może nie dokońca tańszych i bardziej efektywnych rozwiązaniach.

Problem 1 - zbyt szczelne okna i drzwi.
Zamontowane zostały po to, by ciepło zostawało w środku.  Ale odgradzając ciepło, utworzyliśmy szczelny system, który również nie pozwala na wymianę powietrza. Para wodna skrapla się na szybach, które w okresie zimowym z jednej strony są znacznie chłodniejsze niż z drugiej. Jak zapewnić sobie dopływ świeżego powietrza?

a).  Większość szczelnych, nowoczesnych okien ma możliwość rozszczelnienia ich. Przez to możliwa jest symulacja naturalnej mikrowentylacji. Jest to bardzo proste rozwiązanie i nie zapominajmy z niego korzystać. Poza pozostawieniem okien w rozszczelnieniu, co jakiś czan należy mieszkanie wywietrzyć. Mikrowentylacja zapobiega „poceniu się” szyb, a także chroni przez zagrzybieniem pomieszczenia. Wiele osób niestety nie korzysta z opcji rozszczelniania. Obawiają się oni zbytniego wychłodzenia mieszkania, co niestety może mieć fatalne skutki dla ich zdrowia oraz kondycji mieszkania.

b). Kiedy należy wietrzyć?  Najlepsze jest intensywne krótkie wietrzenie, kilka razy dziennie. Pozwala ono wymienić powietrze na zupełnie świeże i nie doprowadza do wychłodzenia ścian.

c). Najnowsze rozwiązanie - nawiewniki.
Jest to najskuteczniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń z zamontowanymi super nowoczesnymi oknami. Montować je można w każdym pomieszczeniu budynku. Nawiewniki zabezpieczają okna i nadproża przed wykraplaniem się pary wodnej; ich zastosowanie pozwala też na uniknięcie przeciągów, które powstają przy intensywnym wietrzeniu. Świeże powietrze jest do pomieszczenia doprowadzane w sposób ciągły, dodatkowo można kontrolować ilość wwiewanego powietrza. Kontrola przepływu dokouje się ręcznie lub automatycznie, poprzez sterownik.

2. Zbyt wilgotna łazienka
Kolejnym problemem jest zbyt dużo wilgoci w łaziece, a także przykry zapach tam występujący. Łazienka jest dosyć specyficznym pomieszczeniem. Zwykle niewielka, bez okna. A z drugiej strony większość "mokrych" czynności właśnie tutaj sięodbywa - pranie, kąpiel czasem też suszenie. Od tego jak dobrze wentylowane będzie to pomieszczenie zależne jest czy pojawi się nam grzyb lub stęchłe powietrze. Aby wymiana powietrza była skuteczna, konieczne jest zapewnienie zarówno napływu świeżego powietrza oraz usuwanie zużytego. Aby wentylacja była skuteczna drzwi do łazienki muszą mieć kratkę lub otwory umożliwiające dopływ świeżego powietrza. Wywiew dobrze jest wspomóc wentylatorem. Dobrze by wentylator miał osobny włacznik, niezależny od oświetlenia. W oknach łazienkowych nie powinno się montować nawiewników, ponieważ łazienka jest pomieszczeniem z którego należy wyciągać powietrze. Jeśli mimo stosowania wentylacji mechanicznej problemy  z wilgocią występują, należy rozpatrzyć montaż nawiewników, ponieważ najbardziej prawdopodobną przyczyną tych problemów jest zbyt mały napływ świeżego powietrza. Gdy w łazience występują kotły lub grzejniki typu junkers tym bardziej należy zadbać o dopływ świeżego powietrza. Absolutnie niedopuszczalne jest zatykanie kratek wentylacyjnych. Niestety większość z tych rozwiązań jest prawnie zakazana w blokach, gdzie nie można wspomagać wentylacji grawitacyjnej.

3. Kuchnia to też wilgotne pomieszczenie. Podczas gotowania wydziela się mnóstwo pary wodnej oraz innych zanieczyszczeń i czasem nieprzyjemnych zapachów. Plusem kuchni jest to, że zwykle posiada okno i można ją wyposażyć w nawiewnik okienny. Zgodnie z normami w kuchni powinien znajdować się również kanał wentylacyjny wywiewny. Powietrze do kuchni może również napływać z pokoi. Jeśli w kuchni:
- jest kocioł gazowy - dopuszczalne są wyłącznie dwa rodzaje wentylacji: grawitacyjna lub mechaniczna nawiewno-wywiewna;
- nie ma okna, a w wyposażeniu znajduje się kuchenka na gaz -musi być wykonany system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej lub wywiewnej.

W nowoczesnym mieszkaniu na pewno nie zabraknie okapu kuchennego. Wspomaga on wentylację podczas gotowania. Wyciąg musi być podłączony do wentylacji; pracuje w systemie otwartym - odprowadza zanieczyszczone powietrze na zewnątrz. Jest to świetne rozwiązanie i pomaga uzyskać "czystość" powietrza w kuchni. Nie można go stosować, jeśli budynek jest wyposażony w wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną, ani wówczas, gdy w obiekcie znajdują się zbiorowe kanały wentylacji grawitacyjnej Jeśłi podłączymy okap do zbiorowego kanału wentylacyjnego, nasi sąsiedzi z pewnością będą wiedzieli co gotujemy na obiad.

4. A co z wilgotnościąwzględną?
Dla wielu osób wilgotność względna powietrza jest pojęciem czysto teoretycznym. A niestety powinniśmy zwracać na nią więcej uwagi, gdyż znacząco wpływa na komfort mieszkańców, a także stan budynków. Wilgotność względna w pomieszczeniu jest funkcją ciśnienia atmosferycznego i temperatury - nie jest wartością stałą, jej poziom wzrasta, gdy pomieszczenie jest użytkowane. Para wodna jest non stop produkowana przez człowieka. Jego ciało i działalność nonstop powodują powstawanie pary wodnej. Najlepiej dla ludzi jest wtedy gdy temperatura wynosi 21°C, a wilgotność względna zawiera się w przedziale 30-60%. Jeśli wzrasta temperatura, to wilgotność powinna być niższa. Przy wyższej ludzie nie czują się komfortowo. Nadmiar wilgoci pozwala usunąć prawidłowa wentylacja. Czasem dochodzi do zjawiska zbyt niskiej wilgotności względnej. Ma to miejsce zazwyczaj w zimie, kiedy są właczone kaloryfery. Aby poprawić komfort i ustrzec meble i budynek przed iszczeniem należy zaopatrzyć się w nawilżacze powietrza.

Co może się stać, jeśli w mieszkaniu jest zbyt wilgotno?
- mieszkańcom ędzie duszno
- drewniane elementy będą pęcznieć,
- wykraplać się będzie woda na szybach lub ścianach
- wzrastra ryzyko zagrzybienia mieszania.

Co może się stać, jeśli w mieszkaniu jest zbyt sucho?
- domownicy częściej chorują,
- skóra domowników nadmiernie się wysusza,
- drewniane elementy będą się kurczyć,
- większość rzeczy będzie się elektryzować.


Podziel się
oceń
0
3

komentarze (0) | dodaj komentarz

Hegemonia

niedziela, 18 listopada 2012 23:16

Dziś, cały zachodni świat, a najbardziej USA, jest w takim samym stopniu pod wpływem żydowskiej dominacji jak Republika Weimarska w 1929 r. Żydzi stanowili tylko 1% ludności niemieckiej, a w 1924 roku w Reichstagu 25% socjaldemokratów było żydami. Żydzi kontrolowali 57% handlu metalami, 22% zbożem i 39% tkaninami. Ponad 50% sztabu w berlińskiej Izbie Gospodarczej to byli żydzi, podobnie jak w ówczesnej niemieckiej giełdzie, żydzi tworzyli nieprawdopodobna proporcję, 1.200 z 1.474 członków. Z 29 oficjalnych teatrów w Berlinie, 23 miało żydowskich reżyserów. Autorstwo teatralne było praktycznie żydowskim monopolem. W 1931 roku, ze 144 scenariuszy, 119 było napisane przez Żydów a 77 zostało przez nich wyreżyserowane. Tak samo jak to mamy dzisiaj. Hollywood, praktycznie cała światowa produkcja filmowa i znakomita większość rozrywki publicznej jest pod całkowitą kontrolą żydowską. Pomimo, że większość dzisiejszych filmów przepełniona jest bestialską przemocą, i skrajnie wulgarnymi śmieciami, to żydom brakuje słów uznania dla samych siebie i corocznie nagradzają się obficie za produkcję tego szamba.
Natomiast wiadomości i cały przemysł masowego przekazu to dziś prawdziwe żydowskie imperium. Od wielkich brukowców, takich jak NY Times aż po lokalne gazety, wsio jest pod ich kontrolą. Programy radiowe i telewizyjne praktycznie też są ich domeną.
Światowa kontrola finansowa, to już chyba nie jest tajemnicą, od kogo zależy. Począwszy od F.R.B i I.M.F aż po małe lokalne instytucje hipotetyczne.
Zawody takie jak, politycy, profesorowie uniwersytetów, lekarze, adwokaci są nieproporcjonalnie opanowane przez jahwejowiczów.
Czy wiecie, że znakomita większość linii komórkowych w USA i masa linii komórkowych w innych państwach jest w rękach żydowskich firm? Oprócz tego, że zbijają kasę na naszych rozmowach, to też dokładnie wiedzą gdzie dzwonimy i przynajmniej jak długo trwają nasze rozmowy.
Czy wiecie, że firma z Izraela zaprojektowała, zainstalowała i zajmuję się konserwacją systemów komunikacyjnych Pentagonu i Białego Domu? Nie uważacie, że zainstalowali oni też dodatkowy system monitorujący dla własnych celów?
Dziś, USA i duża część świata bardzo blisko odzwierciedla Niemcy z 1929 roku. Czy jest coś w tym “nie tak”? W zasadzie nie. Wszyscy ludzie zasługują na nagrodę za energię włożoną w realizację swoich projektów.
Problem jest jedynie z żydowskim monopolem i praktycznym wykluczeniem nie-Żydów z kluczowych sfer, mających ostateczny wpływ na wydarzenia dzisiejszego świata. Na wszystkich frontach popierają oni samych siebie, obsadzając masowo najważniejsze stanowiska polityczno – ekonomiczno – informacyjne. W tenże sposób zapewniają sobie absolutną kontrolę nad Gojami i jednocześnie efektywnie blokują nam dostęp do stanowisk niesamowicie ważnych dla naszego narodowego i kulturowego przetrwania.
W Republice Weimarskiej, żydzi używali swe pozycje, aby skutecznie wyśmiewać na każdym kroku, niemieckie zwyczaje, kulturę, osiągnięcia itp. Dziś, przy każdej lepszej lub gorszej okazji wyśmiewają się ze zdobyczy kultury Łacińskiej i czynią to w dużo bardziej bezczelny sposób niż 80 lat temu w Niemczech. Podczas Wielkiego Kryzysu, Żydzi w dużej części pozostali zamożną częścią społeczeństwa niemieckiego, podczas gdy Niemcy umierali z głodu. Mało tego, wielu z nich robiło wielką kasę na upadku niemieckich firm.
Podobnie wygląda to dziś, tylko, że z małą różnicą. Nie wysysają oni ostatniej kropli krwi z jednego państwa, lecz z całego świata.
Nie wiem dlaczego, ale mam dziwne przeczucie, że tak jak w Niemczech w 1933 położono szlaban tej żydowskiej hegemonii, tak i w dzisiejszym świecie ktoś uczyni to samo, tyle że na dużo większą skalę.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą powstanie pożaru w budynku?

środa, 24 października 2012 0:07Podczas gdy w budynku pojawia się ogień, bezpieczeństwo użytkowników ulega znacznemu obniżeniu. Dym pojawiający się wskutek powstania ogniska ognia rozchodzi się w zastraszającym tempie w budynku. Priorytetem w momencie pojawienia się ognia jest zapewnienie ewakuacji użytkowników budynku i zabezpieczenie wykonania gaszenia pożaru. Żeby umożliwić realizację takich zadań winno się w fazie projektowania umożliwić odpowiednie warunki na drogach ewakuacyjnych, przede wszystkim pod kątem dostatecznej widoczności i zawartości w powietrzu substancji szkodliwych. Początkowe działanie ewakuacyjne rozpoczyna się na kondygnacji, gdzie jest wykryte źródło pożaru. Drogi ewakuacyjne służą względnie bezpiecznemu opuszczeniu przez ludzi miejsc niebezpiecznych. Aby drogi ewakuacyjne były bezpieczne, trzeba je ochraniać przed pojawiającym się podczas pożaru dymem. Nadto nawet niewielka ilość dymu, która przedostałaby się z kondygnacji objętej przez ogień do kondygnacji sąsiednich,  wywoła panikę poród ich użytkowników, niechybnie  prowadząc do zapoczątkowania jednoczesnej, niekontrolowanej ucieczki użytkowników kilku kondygnacji. W rezultacie chaos również ścisk na drogach ewakuacyjnych uniemożliwiłyby wykonanie ewakuacji i interwencję służb ratowniczych. Wymyślono specjalne systemy mające za zadanie nie dopuścić do ww zdarzenia. Systemy przeciwpożarowe muszą uwzględniać każde niebezpieczeństwa wynikające z cech fizykochemicznych dymu, między innymi posiadać odpowiednią odporność na wysoką temperaturę. Podstawowymi produktami spalania są CO, C02 i H20 oraz energia w postaci ciepła i światła. Charakterystyki dymu zależą od rodzaju i zasobów paliwa oraz od ilości tlenu i temperatury w jakiej zachodzi spalanie, które limitują stopień dopalenia się cząstek paliwa. Chwilowy brak tlenu powoduje tak zwany stan zawieszonego ożywienia ognia. Ogień w momencie dostarczenia powietrza (obrazowo po uchyleniu drzwi do pomieszczenia lub wybiciu okna) przeobraża się w gwałtowny wybuch zwany rozgorzeniem. Płomienie i rozgrzany dym unoszą się pod sufit dodatkowo rozprzestrzeniają po całym dostępnym obszarze, rozgrzewając wszystko na swojej drodze.  Zapobieganie temu zjawisku jest skuteczne poprzez usuwanie zbierającego się dymu, dzięki jego wywiewaniu z wykorzystaniem instalacji oddymiającej.
Uwzględniając jakość powietrza wentylacyjnego dostępnego w trakcie działania pożaru, można rozróżnić dwa rodzaje pożarów:
-pożary limitowane przez wentylację (niewystarczająca ilość powietrza do zapewnienia spalania zupełnego),
-pożary limitowane przez ilość paliwa (dostateczna jakość powietrza, szybkość rozwoju pożaru uzależniona od szybkości przemieszczania się płomieni).


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Świeże powietrze w domu.

czwartek, 11 października 2012 11:18

Pragniesz oddychać świeżym powietrzem w swoim domu? Pewnie tak, bo środowisko w tym czasie jest znacznie zanieczyszczone, więc dobrze było by mieć swój azyl. Najlepszym rozwiązaniem, by móc oddychać u siebie świeżym i czystym powietrzem jest zakup oczyszczacza powietrza. Oczyszczacze powietrza używają filtrów, specjalnie przystosowanych do usuwania zanieczyszczeń z atmosfery. Filtry te to filtry HEPA. Zastosowanie filtrów HEPA daje niewymierne korzyści, ponieważ technologia w jakiej są skonstruowane pozwala na wyłapywanie z powietrza cząsteczek, które są niezbyt zdrowe. Mam na myśli cząsteczki pyłków, alergenów, roztoczy czy pleśni. Na rynku istnieje wiele rodzajów filtrów, jednak tylko filtry HEPA posiadają bardzo wysoką skuteczność usuwania zanieczyszczeń. Filtry takie można zakupić w sklepach stacjonarnych, jak również w online w internecie. Zastosowanie znajdują również w odkurzaczach.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

sobota, 20 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  85 968  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Archiwum

O moim bloogu

Wentylacja pożarowa sposobem na uniknięcie szkód.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 85968

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl