Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 150 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą powstanie pożaru w budynku?

środa, 24 października 2012 0:07Podczas gdy w budynku pojawia się ogień, bezpieczeństwo użytkowników ulega znacznemu obniżeniu. Dym pojawiający się wskutek powstania ogniska ognia rozchodzi się w zastraszającym tempie w budynku. Priorytetem w momencie pojawienia się ognia jest zapewnienie ewakuacji użytkowników budynku i zabezpieczenie wykonania gaszenia pożaru. Żeby umożliwić realizację takich zadań winno się w fazie projektowania umożliwić odpowiednie warunki na drogach ewakuacyjnych, przede wszystkim pod kątem dostatecznej widoczności i zawartości w powietrzu substancji szkodliwych. Początkowe działanie ewakuacyjne rozpoczyna się na kondygnacji, gdzie jest wykryte źródło pożaru. Drogi ewakuacyjne służą względnie bezpiecznemu opuszczeniu przez ludzi miejsc niebezpiecznych. Aby drogi ewakuacyjne były bezpieczne, trzeba je ochraniać przed pojawiającym się podczas pożaru dymem. Nadto nawet niewielka ilość dymu, która przedostałaby się z kondygnacji objętej przez ogień do kondygnacji sąsiednich,  wywoła panikę poród ich użytkowników, niechybnie  prowadząc do zapoczątkowania jednoczesnej, niekontrolowanej ucieczki użytkowników kilku kondygnacji. W rezultacie chaos również ścisk na drogach ewakuacyjnych uniemożliwiłyby wykonanie ewakuacji i interwencję służb ratowniczych. Wymyślono specjalne systemy mające za zadanie nie dopuścić do ww zdarzenia. Systemy przeciwpożarowe muszą uwzględniać każde niebezpieczeństwa wynikające z cech fizykochemicznych dymu, między innymi posiadać odpowiednią odporność na wysoką temperaturę. Podstawowymi produktami spalania są CO, C02 i H20 oraz energia w postaci ciepła i światła. Charakterystyki dymu zależą od rodzaju i zasobów paliwa oraz od ilości tlenu i temperatury w jakiej zachodzi spalanie, które limitują stopień dopalenia się cząstek paliwa. Chwilowy brak tlenu powoduje tak zwany stan zawieszonego ożywienia ognia. Ogień w momencie dostarczenia powietrza (obrazowo po uchyleniu drzwi do pomieszczenia lub wybiciu okna) przeobraża się w gwałtowny wybuch zwany rozgorzeniem. Płomienie i rozgrzany dym unoszą się pod sufit dodatkowo rozprzestrzeniają po całym dostępnym obszarze, rozgrzewając wszystko na swojej drodze.  Zapobieganie temu zjawisku jest skuteczne poprzez usuwanie zbierającego się dymu, dzięki jego wywiewaniu z wykorzystaniem instalacji oddymiającej.
Uwzględniając jakość powietrza wentylacyjnego dostępnego w trakcie działania pożaru, można rozróżnić dwa rodzaje pożarów:
-pożary limitowane przez wentylację (niewystarczająca ilość powietrza do zapewnienia spalania zupełnego),
-pożary limitowane przez ilość paliwa (dostateczna jakość powietrza, szybkość rozwoju pożaru uzależniona od szybkości przemieszczania się płomieni).


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Świeże powietrze w domu.

czwartek, 11 października 2012 11:18

Pragniesz oddychać świeżym powietrzem w swoim domu? Pewnie tak, bo środowisko w tym czasie jest znacznie zanieczyszczone, więc dobrze było by mieć swój azyl. Najlepszym rozwiązaniem, by móc oddychać u siebie świeżym i czystym powietrzem jest zakup oczyszczacza powietrza. Oczyszczacze powietrza używają filtrów, specjalnie przystosowanych do usuwania zanieczyszczeń z atmosfery. Filtry te to filtry HEPA. Zastosowanie filtrów HEPA daje niewymierne korzyści, ponieważ technologia w jakiej są skonstruowane pozwala na wyłapywanie z powietrza cząsteczek, które są niezbyt zdrowe. Mam na myśli cząsteczki pyłków, alergenów, roztoczy czy pleśni. Na rynku istnieje wiele rodzajów filtrów, jednak tylko filtry HEPA posiadają bardzo wysoką skuteczność usuwania zanieczyszczeń. Filtry takie można zakupić w sklepach stacjonarnych, jak również w online w internecie. Zastosowanie znajdują również w odkurzaczach.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Pięć kroków konserwacji i czyszczenia instalacji grzewczych i wentylacyjnych.

piątek, 05 października 2012 16:57


Początkową maksymą podczas konserwacji czy pucowania jakichkolwiek instalacji jest bezpieczeństwo, dlatego każde czynności należy sporządzać przy wyłączonym zasilaniu.
Ostrożność to istota, która powinna Ci odprowadzać przez pełny czas. Jeśli mniemasz, że Twoje jurysdykcje w tym obrębie są zbyt mikre, nie będzie w tym nic szkodliwego jeśli przywołasz o usługę zawodowca.
Ok, teraz możemy doświadczyć do kroków:
1. Należy upewnić się, że właściwe detale pozostały wypoziomowane. Jeżeli będzie inaczej w instalacji będzie montowała się woda i przynosić to będzie zepsute odrabianie całkowitego utworu.
2. Jeśli chodzi o elementy grzewcze czyli np. kocioł, należy przyjrzeć mu się każdorazowo przed rozpoczęciem okresu grzewczego. Znajdowanie syfu, sadzy lub rdzy nie wróży nic zdolnego i dobitnie obrazuje na ułomne odrabianie pieca, które w najlepszym wypadku owocować będzie spadkiem sprawności kotła i przyrostem wydatków ocieplania.
3. Przed rozpoczęciem okresu grzewczego znaczące jest także przeglądnięcie instalacji montery cieplnej przez profesjonalistę i przemienność właściwych filtrów.
4. Nawilżacze stosowane głównie w sezonie grzewczym należy także przeczyścić. Dołączona do ustrojstwa wytyczna zawiera konkretne informacje w jaki sposób należy dany wzór sprzątać i które frakcji powinno się wymienić. Biorąc pod uwagę, że woda w Polsce jest pewna, rekomendowane by było, żeby układać nawilżacz częściej aniżeli raz do roku, ponieważ oszczędzający się kamień wywołuje spadek wydajności urządzenia.
5. Klimatyzatory i wentylatory też powinny być czyszczone trafnie często. Ich filtry należy polerować przynajmniej co cztery miesiące. Szorowanie filtra może odbywać się za rzeczą odkurzania, tak by zebrać największe skażenia, a później wymoczyć je w cieplnej wodzie. Przed ponowną montażem upewnić się, że są gruntownie lakoniczne.

Należy wspominać, że wentylatory i klimatyzatory to po prostu maszyny i jeżeli będą operować w dziewiczych warunkach ich robota będzie wydajniejsza i dłuższa. A co za tym idzie pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy a także należy wzmiankować, że wyraźna wentylacja ma wielkie uznanie dla zdrowia jednostek przejeżdżających w danym miejscu. Raczej nikt nie zechciałby pochorować się dzięki mieniu klimatyzatora tylko dlatego że wybaczył przeczyścić filtrów.Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Powitanie

środa, 03 października 2012 23:14

Dobry wieczór, bo już późno jest.. Mam na imię Zofia i w tym miejscu postanowiłam dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat pożarnictwa oraz tematy związane z odpowiednim zabezpieczeniem budynków przed negatywnym wpływem ewentualnego pożaru. Mam nadzieję, że informacje, które tu umieszczę, będą pomocne nie tylko mi, ale również przydadzą się w jakikolwiek sposób moim odwiedzającym.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

sobota, 20 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  85 967  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Archiwum

O moim bloogu

Wentylacja pożarowa sposobem na uniknięcie szkód.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 85967

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl