Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 150 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Sprawa szronienia rekuperatorów

środa, 19 grudnia 2012 10:42
Skocz do komentarzy

Sprawa szronienia rekuperatorów i obniżania ich sprawności jest często pomijany lub niewystarczająco uwzględniany, zwłaszcza w materiałach reklamowych producentów. A jest to zjawisko, które musi wystąpić, gdy powierzchnia wymiany ciepła osiągnie temperaturę niższą od zera. Pomimo używania kryterium prostego czasu zwrotu poniesionych nakładów, które zachęca do stosowania rekuperatorów o mniejszej sprawności, jest szansa na to, że w niedalekiej przyszłości – może w ciągu roku – powszechniejsze stosowanie w dużych centralach wentylacyjnych rekuperatorów przeciwprądowych o sprawności temperaturowej od 80 do 85% pozwoli zapomnieć o pojedynczych rekuperatorach krzyżowych.
Inną przyczyną tak małej stosowalności w Polsce tej konstrukcji jest bezkrytyczne zachwycanie się zagranicznym towarem. W konstrukcji urządzeń do odzysku ciepła prym wiodą firmy szwedzkie i niemieckie.
Centrale wentylacyjne z wymiennikiem krzyżowym, przeciwprądowym lub obrotowym pozwalają na odzysk ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń. W okresach przejściowych, w których temperatura powietrza zewnętrznego jest zbliżona do temperatury powietrza wywiewanego z pomieszczeń, odzysk ciepła nie następuje tak intensywnie, jak w okresie zimowym. „Motorem'' wymiany ciepła jest różnica temperatury t. Rodzi się pytanie: czy stosować w centralach wentylacyjnych odzysk ciepła w okresach przejściowych? Jakaś różnica temperatury będzie zawsze i przejmowanie ciepła z powietrza usuwanego na nawiew i odwrotnie będzie następowało. Ze względów konstrukcyjnych w wymienniku krzyżowym i przeciwprądowym proces wymiany ciepła następuje zawsze w mniejszym lub większym stopniu.Oczywiście w okresach przejściowych przepływ ciepła z powietrza usuwanego na nawiew jest niewielki i z tego powodu można całkowicie zrezygnować z wymiennika. W centralach wentylacyjnych z wymiennikiem krzyżowym można zastosować uproszczony wymiennik krzyżowy tzw. blok letni, który składa się tylko z jednej przegrody oddzielającej strumienie powietrza świeżego zewnętrznego od zużytego wywiewanego z pomieszczeń. W okresach przejściowych występują dość duże wahania temperatury powietrza zewnętrznego w dzień i w nocy. Zastosowanie zatem bloku letniego zamiast wymiennika krzyżowego w okresach przejściowych może nie zdać egzaminu. W centralach wentylacyjnych z wymiennikiem obrotowym w okresach zrównoważonej temperatury powietrza wywiewanego z pomieszczeń i powietrza zewnętrznego automatyka sterująca centralą najczęściej wyłącza napęd wymiennika obrotowego w przypadku np. różnicy temperatury =3 K i mniejszej. Nastawy fabryczne różnicy temperatury, poniżej której nie ma potrzeby odzysku ciepła w wymiennikach obrotowych, to najczęściej od 3 do 5 K. Automatyka sterująca centralą wentylacyjną z wymiennikiem obrotowym wyłącza lub włącza napęd rotora wymiennika obrotowego na podstawie pomiarów temperatury powietrza zewnętrznego oraz powietrza usuwanego.
W okresach przejściowych w instalacjach wentylacyjnych nawiewno-wywiewnych odzysk ciepła jest technicznie nieuzasadniony. Oczywiście sama praca central wentylacyjnych w okresach przejściowych jest całkowicie uzasadniona - nawiew świeżego przefiltrowanego powietrza oraz wywiew zużytego zapewni właściwy komfort powietrza w pomieszczeniach wentylowanych.
Nad przełączeniem trybu pracy (z GWC lub np. z czerpni ściennej) czuwa najczęściej automatyka, która poprzez układ odpowiednio przełączanych przepustnic pozwala na pracę instalacji bez dodatkowych oporów przepływu powietrza w GWC. W instalacjach wentylacyjnych z odzyskiem ciepła w wymiennikach glikolowych automatyka sterująca najczęściej wyłącza układ pompy obiegowej glikolu w okresach przejściowych.
Wyłączenie pompy obiegowej układu glikolowego zmniejsza zużycie energii elektrycznej.

Zamarzanie central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła

Podczas zeszłorocznej zimy, mieliśmy do czynienia z bardzo niskimi temperaturami powietrza zewnętrznego. Był to dobry sprawdzian poprawności doboru i dokładności montażu instalacji wentylacyjnych. Centrale wentylacyjne, zawierające liczne elementy ruchome, podzespoły automatyki czy wymienniki ciepła, są wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury. Większość urządzeń wyposażonych jest w zabezpieczenia mające chronić je przed zamarznięciem, jednak na skutek m.in. błędów instalacyjnych centrale nadal mogą ulegać tego typu awariom.
W okresie zimowym na wymienniku krzyżowym skrapla się para wodna zawarta w wyciąganym powietrzu. Kiedy temperatura na zewnątrz znacząco spadnie może nastąpić zamarzanie skroplin zanim zostaną odprowadzone poza wymiennik. Aby temu zapobiec stosuje się np. nagrzewnice wstępne które mają za zadanie wstępnie ogrzać bardzo zimne powietrze tak aby zjawisko zamarzania wymiennika nie wystąpiło. Problemy z zamarzaniem urządzeń można zasadniczo podzielić na dwie grupy związane z:
    samym urządzeniem, najczęściej zamarzaniem wymiennika bądź złym zabezpieczeniem central przed zamarznięciem,
    nieodpowiednim wykonaniem instalacji kanałów powietrznych i montażem samego urządzenia (szczególnie w przypadku małych central/rekuperatorów stosowanych w domach jednorodzinnych czy central dachowych).

Centrale wentylacyjne są w zależności od rodzaju izolacji cieplnej oraz typu wymiennika ciepła w różnym stopniu narażone na zjawisko wykraplania się kondensatu i ewentualnego jego zamarznięcia w zimie. Izolacja obudowy mająca złą jakość albo zbyt małą grubość przyczyniać się będzie do wykraplania kondensatu wewnątrz centrali, szczególnie wtedy, gdy urządzenie znajduje się na zewnątrz bądź pracuje w nieogrzewanych pomieszczeniach. Stały przepływ powietrza przez centralę minimalizuje to ryzyko. Pracujące urządzenie jest mniej narażone na zjawisko kondensacji niż to, które zostaje na pewien okres całkowicie wyłączone.


Podziel się
oceń
0
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

sobota, 20 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  0  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Archiwum

O moim bloogu

Wentylacja pożarowa sposobem na uniknięcie szkód.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 85965

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl