Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 125 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Wentylowanie pomieszczeń

poniedziałek, 10 grudnia 2012 23:53
Skocz do komentarzy


Cyrkulacja powietrza jest niezwykle ważna z wielu powodów.

Prędkość powietrza od 0,2-0,5 m/s sprzyja zapewnieniu komfortu cieplnego, a dobra wentylacja powoduje wymianę powietrza na świeże i czyste. To, w jaki sposób odbywa się wentylacja pomieszczeń w jakich żyjemy, ma niebagatelnyy wpływ na nasze życie i zdrowie. Wentylacja jest to wymiana zużytego (zanieczyszczonego) powietrza w pomieszczeniu na czyste, świeże czerpane z zewnątrz (system otwarty).

Jednak wymiana powietrza nie jest zalecana tylko i wyłącznie ze względów estetycznych. Względy estetyczne są również ważne. Wraz ze „zużytym” powietrzem z pomieszczenia wydalane są bowiem różnego rodzaju bakterie i mikroorganizmy, które mogłyby spowodować chorobę. Jeżeli wentylacja nie działa tak jak powinna, w powietrzu gromadzą się nieodprowadzane zanieczyszczenia: wilgoć, zapachy, produkty spalania powstające w gazowych urządzeniach grzewczych i pochodzące z innych urządzeń stanowiących wyposażenie mieszkania lub miejsca pracy.

Powietrze może być również wentylowane w systemie zamkniętym, gdzie jest uzdatniane do ponownego użytku i powraca do pomieszczenia. Prawidłowo działająca wentylacja chroni organizm człowieka przed chorobami np.układu oddechowego, a nawet ma wpływ na stan techniczny budynku (zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza zapobiegając zawilgoceniu, a w efekcie zagrzybieniu tynków). Czy my jako mieszkańcy i użytkownicy domów zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną częścią wyposażenia naszych domów jest ich instalacja wentylacja i jej prawidłowe działanie, a także jej konserwacja? Wydaje się, że często nie wiemy, że żyjemy w środowisku zagrażającym naszemu zdrowiu, a niekiedy nawet życiu. Brak wentylacji jest powodem rozlicznych chorób, a niekiedy nawet śmierci.
Sprawna wentylacja to czyste powietrze
Zła jakość powietrza może mieć tragiczne skutki dla życia ludzi w związku z pracującymi w takich warunkach urządzeniami grzewczymi centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zwłaszcza opalanymi gazem. W przypadku jego braku następuje niepełne spalenie gazu, czego konsekwencją są często zatrucia ze skutkiem śmiertelnym
Wpływ na konstrukcję budynku
Jak brak wentylacji działa na konstrukcję budynku, to zwykle widać gołym okiem. Najbardziej przykrą oznaką złej wentylacji jest pojawianie się pleśni oraz zawilgocenie powierzchni ścian. Tak samo wyglądają miejsca w ościeżnicach okien, w nadprożach oraz w narożach pomieszczeń. Jest to bardzo destrukcyjne działanie obniżające wytrzymałość ścian i znacznie pogarszające ich izolacyjność termiczną. Objawami nadmiernej wilgoci są także zaparowane okna, a także napęczniałe podłogi i drewniane elementy mebli.

Podziel się
oceń
0
0Więcej na ten temat


środa, 21 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  86 096  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728    

Archiwum

O moim bloogu

Wentylacja pożarowa sposobem na uniknięcie szkód.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 86096

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl