Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 125 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Dlaczego świeże powietrze w mieszkaniu jest tak ważne?

poniedziałek, 03 grudnia 2012 1:58
Skocz do komentarzy

Wzrost cen nie omija również energii. Ceny wynagrodzeń nie rosną już tak szybko, niestety. Dlatego wielu ludzi zastanawia się nad problemem start ciepła w mieszkaniu.
 Najłatwiejszym sposobem jest uszczelnienie okien i drzwi, a także wymiana ich na nowoczesne super szczelne. W naszej wyobraźni wymiana okien poprawi komfort mieszania... rachunki za ogrzewanie również mają być niższe. Jednak po wymianie okien lub drzwi okazuje się zwykle, że komfort wcale nie jest wyższy, a rachunki nie są niższe. Wentylacja w mieszkaniu nie jest odpowiednia. Pierwszym tego objawem jest skraplanie się pary wodnej na oknach, kolejno pojawia się pleśń oraz grzyb na ścianach. Domownicy zaczynają częściej chorować ich samopoczucie jest nienajlepsze. Powietrze zaczyna pachnieć stęchlizną.

Zgadnijcie co się stało po wymianie okien lub drzwi? Dokładnie, wentylacja przestała odpowiednio działać. Spowodowane jest to tym, że za wymianę powietrza w większości budynków mieszkalnych odpowiedzialna jest wentylacja grawitacyjna. Usuwając nieszczelności (w związku z wymianą drzwi lub okien na superszczelne) uniemożliwiamy napływ świeżego powietrza. Powietrze docierało poprzez nieszczelności, szpary pod drzwiami i nieszczelności w oknach, a było usuwane poprzez kratki wentylacyjne w łazience lub kuchni. Uszczelnienie mieszkania pociąga za sobą spadek jakości powietrza występującego w mieszkaniu. Ale na szczęście da się tego uniknąć. Rozwiązanie jest dosyć proste i pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Po pierwsze trzeba zadbać o to żeby docierało do wnętrza świeże powietrze, bez niego nie uda się zachować korzystnego mikroklimatu. Najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z wentylacji grawitacyjnej i montaż wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Niestety nie w każdych warunkach jest możliwy montaż. Dlatego należy skupić się na łatwiejszych, choć może nie dokońca tańszych i bardziej efektywnych rozwiązaniach.

Problem 1 - zbyt szczelne okna i drzwi.
Zamontowane zostały po to, by ciepło zostawało w środku.  Ale odgradzając ciepło, utworzyliśmy szczelny system, który również nie pozwala na wymianę powietrza. Para wodna skrapla się na szybach, które w okresie zimowym z jednej strony są znacznie chłodniejsze niż z drugiej. Jak zapewnić sobie dopływ świeżego powietrza?

a).  Większość szczelnych, nowoczesnych okien ma możliwość rozszczelnienia ich. Przez to możliwa jest symulacja naturalnej mikrowentylacji. Jest to bardzo proste rozwiązanie i nie zapominajmy z niego korzystać. Poza pozostawieniem okien w rozszczelnieniu, co jakiś czan należy mieszkanie wywietrzyć. Mikrowentylacja zapobiega „poceniu się” szyb, a także chroni przez zagrzybieniem pomieszczenia. Wiele osób niestety nie korzysta z opcji rozszczelniania. Obawiają się oni zbytniego wychłodzenia mieszkania, co niestety może mieć fatalne skutki dla ich zdrowia oraz kondycji mieszkania.

b). Kiedy należy wietrzyć?  Najlepsze jest intensywne krótkie wietrzenie, kilka razy dziennie. Pozwala ono wymienić powietrze na zupełnie świeże i nie doprowadza do wychłodzenia ścian.

c). Najnowsze rozwiązanie - nawiewniki.
Jest to najskuteczniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń z zamontowanymi super nowoczesnymi oknami. Montować je można w każdym pomieszczeniu budynku. Nawiewniki zabezpieczają okna i nadproża przed wykraplaniem się pary wodnej; ich zastosowanie pozwala też na uniknięcie przeciągów, które powstają przy intensywnym wietrzeniu. Świeże powietrze jest do pomieszczenia doprowadzane w sposób ciągły, dodatkowo można kontrolować ilość wwiewanego powietrza. Kontrola przepływu dokouje się ręcznie lub automatycznie, poprzez sterownik.

2. Zbyt wilgotna łazienka
Kolejnym problemem jest zbyt dużo wilgoci w łaziece, a także przykry zapach tam występujący. Łazienka jest dosyć specyficznym pomieszczeniem. Zwykle niewielka, bez okna. A z drugiej strony większość "mokrych" czynności właśnie tutaj sięodbywa - pranie, kąpiel czasem też suszenie. Od tego jak dobrze wentylowane będzie to pomieszczenie zależne jest czy pojawi się nam grzyb lub stęchłe powietrze. Aby wymiana powietrza była skuteczna, konieczne jest zapewnienie zarówno napływu świeżego powietrza oraz usuwanie zużytego. Aby wentylacja była skuteczna drzwi do łazienki muszą mieć kratkę lub otwory umożliwiające dopływ świeżego powietrza. Wywiew dobrze jest wspomóc wentylatorem. Dobrze by wentylator miał osobny włacznik, niezależny od oświetlenia. W oknach łazienkowych nie powinno się montować nawiewników, ponieważ łazienka jest pomieszczeniem z którego należy wyciągać powietrze. Jeśli mimo stosowania wentylacji mechanicznej problemy  z wilgocią występują, należy rozpatrzyć montaż nawiewników, ponieważ najbardziej prawdopodobną przyczyną tych problemów jest zbyt mały napływ świeżego powietrza. Gdy w łazience występują kotły lub grzejniki typu junkers tym bardziej należy zadbać o dopływ świeżego powietrza. Absolutnie niedopuszczalne jest zatykanie kratek wentylacyjnych. Niestety większość z tych rozwiązań jest prawnie zakazana w blokach, gdzie nie można wspomagać wentylacji grawitacyjnej.

3. Kuchnia to też wilgotne pomieszczenie. Podczas gotowania wydziela się mnóstwo pary wodnej oraz innych zanieczyszczeń i czasem nieprzyjemnych zapachów. Plusem kuchni jest to, że zwykle posiada okno i można ją wyposażyć w nawiewnik okienny. Zgodnie z normami w kuchni powinien znajdować się również kanał wentylacyjny wywiewny. Powietrze do kuchni może również napływać z pokoi. Jeśli w kuchni:
- jest kocioł gazowy - dopuszczalne są wyłącznie dwa rodzaje wentylacji: grawitacyjna lub mechaniczna nawiewno-wywiewna;
- nie ma okna, a w wyposażeniu znajduje się kuchenka na gaz -musi być wykonany system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej lub wywiewnej.

W nowoczesnym mieszkaniu na pewno nie zabraknie okapu kuchennego. Wspomaga on wentylację podczas gotowania. Wyciąg musi być podłączony do wentylacji; pracuje w systemie otwartym - odprowadza zanieczyszczone powietrze na zewnątrz. Jest to świetne rozwiązanie i pomaga uzyskać "czystość" powietrza w kuchni. Nie można go stosować, jeśli budynek jest wyposażony w wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną, ani wówczas, gdy w obiekcie znajdują się zbiorowe kanały wentylacji grawitacyjnej Jeśłi podłączymy okap do zbiorowego kanału wentylacyjnego, nasi sąsiedzi z pewnością będą wiedzieli co gotujemy na obiad.

4. A co z wilgotnościąwzględną?
Dla wielu osób wilgotność względna powietrza jest pojęciem czysto teoretycznym. A niestety powinniśmy zwracać na nią więcej uwagi, gdyż znacząco wpływa na komfort mieszkańców, a także stan budynków. Wilgotność względna w pomieszczeniu jest funkcją ciśnienia atmosferycznego i temperatury - nie jest wartością stałą, jej poziom wzrasta, gdy pomieszczenie jest użytkowane. Para wodna jest non stop produkowana przez człowieka. Jego ciało i działalność nonstop powodują powstawanie pary wodnej. Najlepiej dla ludzi jest wtedy gdy temperatura wynosi 21°C, a wilgotność względna zawiera się w przedziale 30-60%. Jeśli wzrasta temperatura, to wilgotność powinna być niższa. Przy wyższej ludzie nie czują się komfortowo. Nadmiar wilgoci pozwala usunąć prawidłowa wentylacja. Czasem dochodzi do zjawiska zbyt niskiej wilgotności względnej. Ma to miejsce zazwyczaj w zimie, kiedy są właczone kaloryfery. Aby poprawić komfort i ustrzec meble i budynek przed iszczeniem należy zaopatrzyć się w nawilżacze powietrza.

Co może się stać, jeśli w mieszkaniu jest zbyt wilgotno?
- mieszkańcom ędzie duszno
- drewniane elementy będą pęcznieć,
- wykraplać się będzie woda na szybach lub ścianach
- wzrastra ryzyko zagrzybienia mieszania.

Co może się stać, jeśli w mieszkaniu jest zbyt sucho?
- domownicy częściej chorują,
- skóra domowników nadmiernie się wysusza,
- drewniane elementy będą się kurczyć,
- większość rzeczy będzie się elektryzować.

Podziel się
oceń
0
3Więcej na ten temat


środa, 21 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  86 095  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728    

Archiwum

O moim bloogu

Wentylacja pożarowa sposobem na uniknięcie szkód.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 86095

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl