Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 125 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Dlaczego wentylacja mechaniczna?

niedziela, 30 grudnia 2012 22:22

Wentylacja mechaniczna to najbardziej wydajny sposób dostarczania świeżego powietrza do  przestronnych sal takich jak hale czy obiekty przemysłowe. Jakość wentylowania można zwiększyć wykorzystując warunki naturalne. Wentylator dachowy zbudowany został w ten sposób, żeby jego wrażliwe części nie były eksponowane na niebezpieczne czynniki atmosferyczne.
Wentylator dachowy może być używany jako element nawiewający, a także wyciągający zużyte powietrze.
Materiały z jakich mogą być wykonane są bardzo różne: począwszy od tworzywa sztucznego, stali ocynkowanej bądź nierdzewnej. Zastosowane rozwiązanie materiałowe ma ścisły związek z zastosowaniem wentylatora (np. stal kwasoodporna do wentylatorów odprowadzających spaliny). Wentylatory te używane są do zdecentralizowanej, regulowanej wentylacji pomieszczeń takich jak hale sportowe, centra towarowe, warsztaty, kuchnie, pomieszczenia konferencyjne, hale magazynowe itd. Wentylatory konstruowane są według obecnych norm a także uznanymi zasadami bezpieczeństwa technicznego. Prawidłowy montaż, zgodny z przeznaczeniem, gwarantuje względnie wysokie bezpieczeństwo. Wentylatory są zaprojektowane tylko do wentylowania pomieszczeń poprzez dach.
W przypadku nieprawidłowego użycia, całkowitą odpowiedzialność za pojawiające się zagrożenie oraz straty ponosi użytkownik. Do zakresu właściwego używania należy także zastosowanie się do informacji na temat bezpieczeństwa, wykorzystania i utrzymania dobrego stanu technicznego oraz konserwacji. W przypadku użycia wentylatorów wyciągowych muszą zostać przedsięwzięte środki umożliwiające uniknięcia zasysania gazów z otwartych przewodów odprowadzających lub innych otwartych palenisk!.
Przeznaczeniem tych wentylatorów jest wymiana zużytego powietrza. Wentylatory te posiadają zabezpieczenia przed mieszaniem powietrza. Coraz częściej są stosowane w prywatnych budynkach. Związane jest to nie tylko z parametrami technicznymi oraz nowszymi technologiami, ale też z możliwością dostosowania kolorystyki urządzenia do wyglądu danego domu. W ofercie są różne wentylatory. Należy mieć na uwadze, by dobrać trafny wentylator, te przystosowane do ciągłej pracy, źle będą znosić przerwy. W zimie zagrożeniem dla urządzenia jest jego oblodzenie. Budowa. Wentylator składa się z kilku części: wirnika, silnika elektrycznego, obudowy (czaszy). czasem jest też wyposażony w podstawę dachową (są oczywiście wersje dostarczane bez podstawy, trzeba je zamocować do postawy kupionej osobno). Wiadomo, że najodpowiedniejsze są kompletne zestawy z podstawą. Ponieważ ich montaż jest łatwiejszy, a połączenia są szczelniejsze. Odnosi się to szczególnie do dachów skośnych. Wentylator bywa też wyposażony w sterownik prędkości obrotów oraz inne urządzenia pozwalające na automatyzację jego działania. Wirnik wykonany jest z trwałego i wytrzymałego tworzywa sztucznego z elementami stalowymi lub ze stali odpowiedniego gatunku.
Obudowa musi być wykonana z materiału wyjątkowo trwałego i wytrzymałego na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego coraz częściej stosuje się tworzywa sztuczne, tym bardziej, że dają one możliwość trwałego malowania na praktycznie każdy kolor z palety RAL.
Właściwości wentylatora.
Wentylatory dobiera się używając charakterystyki. Jest to zależność wydajności od jego sprężu. Wyjaśniając te pojęcia w lekko uproszczony sposób, można powiedzieć następująco:  wydajność wentylatora jest to ilość powietrza w jednostce czasu, którą urządzenie powinien wydobyć z danego pomieszczenia. Wartość ta wynika z wielkości pomieszczenia; sprzęż dyspozycyjny to (w uproszczeniu) spadki ciśnienia całej instalacji, które pokonuje wentylator, by powietrze mogło swobodnie być odprowadzone lub doprowadzone. W jaki sposób powstają? Spadki ciśnienia są nieodłącznym czynnikiem instalacji wentylacyjnej i powstają podczas przepływu powietrza przez różne elementy instalacji wentylacyjnej. Wentylator wybiera się do konkretnego pomieszczenia lub ich zespołu. Wypada znać zarówno wiedzieć, jakie przestrzenie będzie obsługiwał oraz dodatkowo oszacować spadki ciśnienia na instalacji. Bez znajomości tych dwóch parametrów niemożliwe jest dobranie odpowiedniego urządzenia. Istotnymi parametrami wentylatora są też: sposób zasilania energią elektryczną (przeważnie używany jest silnik trójfazowy), pobór mocy, ilość obrotów wirnika a także własności akustyczne. Hałas podczas działania jest wadą wentylatora, z tego powodu producenci dążą do wyeliminowania tego efektu. Stosowane zazwyczaj sposoby to mocowanie wentylatorów na podstawach tłumiących lub na specjalnych tłumikach. Podstawy nie tylko zmniejszają drgania, ale też wyłożone są specjalnymi materiałami dźwiękoszczelnymi. Wyciszony wentylator jest zdecydowanie mniej uciążliwy. Producenci zaś wyprodukowali wentylatory w wersji silent. Użyte w nich tworzywa zapewniają cichą pracę. Przyczyną zbyt głośnej pracy bywa uszkodzenie łopatek wirnika. Powietrze przepływające przez wentylator również powinno spełniać podstawowe warunki. Nie powinno ono być zanieczyszczone szkodliwymi gazami ani przekraczać temperatury +70°C.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

środa, 21 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  86 101  

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Archiwum

O moim bloogu

Wentylacja pożarowa sposobem na uniknięcie szkód.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 86101

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl