Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 125 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Rurowe grzejniki łazienkowe

poniedziałek, 17 grudnia 2012 12:03

Z tej przyczyny kompletnie nie zdumiewa fakt, iż czasy masywnych, żeliwnych grzejników żebrowych minęły bezpowrotnie. Dzisiaj urządzając mieszkanie mamy do wyboru poniekąd bezgraniczną paletę ładnych, nowoczesnych i, co równie ważne wydajnych grzejników, z których najciekawsze, oczywiście, znajdziemy w ofercie łazienkowej.
Aby zmienić utarty schemat myślenia, producenci prześcigają się w tworzeniu nowych, wyjątkowych, oryginalnych grzejników dekoracyjnych, które będąc atrakcyjnymi pod względem stylistycznym, nie trąca nic ze swojej funkcjonalności.

Grzejniki łazienkowe  najczęściej zbudowane są z dwóch stalowych lub aluminiowych kolektorów ułożonych pionowo, pomiędzy którymi zamontowane są poziomo rury.
Grzejniki łazienkowe funkcjonują oddzielnie lub w połączeniu z systemem centralnego ogrzewania.
Dla łazienki o powierzchni 6 m2 należy dobrać grzejnik o mocy nie mniejszej niż 600 W
Ze względu na zdrowie i samopoczucie ludzi temperatura podłogi nie może być zbyt wysoka. Norma europejska ogranicza ją do 29°C w strefie stałego przebywania ludzi oraz do 33°C w łazienkach i pasach przy ścianach zewnętrznych. Gdy te warunki są zachowane, nie może być mowy o kłopotach z krążeniem, unoszeniu się kurzu i innych niedogodnościach łączonych niekiedy z takim ogrzewaniem. Zbyt ciepła podłoga może świadczyć o tym, że ogrzewanie podłogowe zostało albo źle zaprojektowane i wykonane, albo niewłaściwie wyregulowane.

To zatem, co powinien zrobić instalator , to próbować wyregulować wydajność grzejnika przez:
- poprawienie ustawienia zestawu mieszającego,
- korektę ustawienia wielkości przepływu w pętlach grzejnych.
Dzięki nim środek łazienki może zyskać przytulny, współczesny względnie stylizowany na dawne epoki, niepowtarzalny design. Wszystko zależy jedynie od naszej fantazji, ponieważ oferta fabrykantów oraz sprzedawców grzejników łazienkowych to nie zaledwie białe drabinkowe kaloryfery - współcześnie aż roi się w niej od przeróżnych modeli, w nieomalże każdym układzie jak również kolorze.
Jeśli łazienka ma dużą powierzchnię lub jest niefortunnie usytuowana, np. w narożniku budynku, trudno w niej zapewnić optymalną temperaturę przy wykorzystaniu tylko jednego tradycyjnego grzejnika drabinkowego, ze względu na niedostateczne moce grzewcze. W takich sytuacjach często stosuje się dwie drabinki lub jeden grzejnik łazienkowy w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikiem płytowym. Ma to jednak swoje ograniczenia, których można uniknąć, stosując dwuwarstwowe grzejniki drabinkowe.

Aczkolwiek, jak w każdej sferze życia, również i tu powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem, by nie popaść w pułapkę nabywając nowoczesny, fajnie wyglądający ale zupełnie nie ergonomiczny grzejnik.
Łazienki usytuowane na poddaszu lub przy ścianach zewnętrznych budynku charakteryzują się zwykle zwiększonym zapotrzebowaniem na energię grzewcząPomimo niewielkiej głębokości dwuwarstwowy grzejnik wyróżnia się dużą mocą (np. do 921 W przy wymiarach 1772 x 800 mm). W takim wykonaniu grzejnik może zostać zamontowany w dowolnym miejscu łazienki, bez zajmowania powierzchni ścian.
Stare, zniszczone, trudne do regulacji grzejniki żeliwne, nawet bez konieczności remontu całej instalacji, można wymienić na nowe, bardziej estetyczne i o mniejszej bezwładności. Najkorzystniejsze – ze względu na ilość ciepła przekazywanego do pomieszczenia przez promieniowanie – są grzejniki jednopłytowe.
Grzejnik dwupłytowy o tej samej mocy co jednopłytowy oddaje mniej ciepła, ponieważ jego część, zamiast trafiać do pomieszczenia, jest odbijana przez pierwszą płytę.
Łatwo je zatem zmieścić nawet pod bardzo wąskim parapetem. Ożebrowanie zwiększa moc grzejnika o blisko 60%, ale sprzyja osadzaniu się kurzu.
W instalacja c.o. w domach jednorodzinnych zwykle instaluje się grzejniki jedno- lub dwupłytowe. Członowe żeliwne grzejniki starego typu są bardzo trwałe i nawet po kilkudziesięciu latach użytkowania ich stan może być całkiem dobry. Woda raz ogrzana w kotle pozostaje gorąca długo po wygaśnięciu paleniska. Grzejniki elektryczne mają wiele atutów: łatwy montaż, szybkość działania i niewysoka cena. Niektóre ogrzewacze elektryczne oddają ciepło głównie przez konwekcję, a inne – przez promieniowanie. Ale bez względu na rodzaj grzejniki elektryczne rozgrzewają się szybciej niż wodna instalacja c.o. Oczywiście na ogrzanie całego wnętrza trzeba poczekać trochę dłużej.
Rodzaje grzejników elektrycznych
Promienniki oddają ciepło najszybciej – przez promieniowanie.
Konwektory z wymuszonym obiegiem powietrza i termowentylatory też dość szybko nagrzewają wnętrza.
Konwektory z naturalnym obiegiem powietrza nagrzewają pomieszczenia wolniej, Za to pracują bardzo cicho, podczas gdy wentylator powoduje niewielki szum.
Grzejniki olejowe magazynują ciepło w oleju, którym są wypełnione, i oddają je stopniowo przede wszystkim przez konwekcję, tylko częściowo przez promieniowanie. Nagrzewają się wolniej niż konwektor, ale i wolniej stygną.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (20) | dodaj komentarz

środa, 21 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  86 097  

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Archiwum

O moim bloogu

Wentylacja pożarowa sposobem na uniknięcie szkód.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 86097

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl